Rólunk imageRólunk imageRólunk image
Az Európában dolgozó diplomaták és konzuli tisztviselők a XX. század végétől különféle szervezeti keretekben, döntően az akkreditáció helyszíne szerinti diplomáciai és konzuli testületek rendszerében rendszeresen közreműködnek humanitárius missziókban, különféle jószolgálati programokban.  Kezdetben ez a profil főként a házastársakra, diplomatafeleségekre hárult,  de napjainkra a képviseletek diplomata munkatársai is egyre jelentősebb mértékben vesznek részt ebben a fontos munkában.

Az európai integráció szellemisége és lehetősége a kétezres évek elején megteremtette a közös szándékot abban, hogy a kontinens országaiban működő nemzeti struktúrák, - döntően konzuli szervezetek, pl. FUECH, EUCC - egységes keretben, a diplomaták védőszentje, Szent Gábriel nevének felhasználásával életre hívják a Szent Gábriel Rendet (Ordre de Saint Gabriel), amely napjainkban francia, görög, belga, svájci, olasz, német, magyar részvétellel, franciaországi központtal, egységes európai entitásként működik. A rend nem vallási szervezet, nevében csupán a diplomácia történeti előzményeire utal, külsőségeiben ugyanakkor folytonosságot mutat a középkori lovagrendek hagyományai és modern, karitatív intézmények között.

2016. májusában Batthyány Schmidt Margit irányításával hazánkban is megalakult a Szent Gabriel Rend magyar nemzeti csoportja, amely 2022-ben már bejegyzett jogi személyként, önálló jogalanyisággal, Szent Gabriel Jótékonysági Egyesület néven kezdte meg hivatalos működését. A nemzeti csoport vezetője Dr. Suha György nagykövet, az egyesület főtitkára Dr. Turgyán Tamás.

Célunk, hogy európai barátainkkal, hivatásrendi kollégáinkkal közösen, humanitárius diplomáciai eszközök alkalmazásával karitatív eszközökkel, adományokkal és cselekvő együttműködéssel nyújtsunk segítséget a leginkább rászoruló társadalmi csoportok számára, különösen a gyermekek és édesanyák valamint az egyéni élethelyzet miatt hátrányos helyzetben lévő személyek számára, közvetlen segélyezés és egyéb szolgáltatások biztosítása útján.

A szervezet az ENSZ akkreditált civil partnere és az Egyesült Nemzetek Global Compact kezdeményezés aláírója.

A szervezet egyéni tagjai által birtokolt speciális diplomáciai és konzuli tapasztalatok alkalmazása mellett a tevékenység egésze összhangban áll a leginkább rászorult személyeket támogató európai segítségnyújtási alap működésének elveivel, továbbá más államokban működő partner-szervezetek helyi stratégiájával, annak érdekében, hogy a kedvezményezettek élethelyzete érdemben javuljon, megtehessék az első lépéseket a nincstelenségből és a társadalmi kirekesztettségből kivezető úton. A hazai egyesület célja továbbá a nemzetközi kulturális, oktatási kapcsolatok erősítése, bővítése, valamint a nemzetközi folyamatok humanitárius és segélyezési gyakorlatának megismertetése, tudományos feldolgozása és a társadalmi felelősségvállalás fontosságának széleskörű kommunikációja.